بگذار نور حظور داشته باشد! 12 پروژه ای که تاثیر نور را در فضای داخلی نشان می دهد

در معماری، نور یکی از ویژگی‌های اصلی به شمار می‌آید. قرن‌ها پیش، خورشید و آتش تنها منابع روشنایی بودند، اما در دنیای فناوری‌محور امروز، نورپردازی مصنوعی و فناوری‌های نوری مدرن راه‌هایی جدید برای تقلید از ویژگی‌های نور طبیعی پیدا کرده‌اند و داشتن فضایی با نورپردازی طبیعی در میان چهاردیواری خانه را ممکن کرده‌اند. حتی فناوری‌های LED کمک کرده‌اند که امکانات نورپردازی درون مبلمان، سطوح داخلی و نمای منازل تعبیه شود و با تغییر شدت و رنگ نور، آن را به یکی از ویژگی‌های اصلی قصه‌پردازی در معماری تبدیل کرده‌اند.

در صورت استفاده مؤثر، نورپردازی می‌تواند نقشی بسیار بیشتر از صرفا یک لامپ برای روشن کردن محیط داشته باشد. نورپردازی می‌تواند روحیه انسان‌ها را تغییر بدهد و نشانه‌ای از احساسات خاصی باشد که معمار در تلاش برای انتقال آن به دیگران است. برای مثال، نورپردازی غیرمستقیم همه‌کار می‌کند، از جمله اینکه بین زمین و دیوارها فاصله ایجاد می‌کند و فضا را طوری می‌سازد که گویی وزنی سبک‌تر دارد، در حالی که نور نارنجی فضای دمای فضا را تغییر می‌دهد و این توهم را ایجاد می‌کند که کاربران در اتاقی با دمای بسیار بالا و پرفشار گام برمی‌دارند.

نوری که می‌بینیم از امواج تابش الکترومغناطیسی تشکیل شده است که در محدوده مشخصی از طول موج قرار می‌گیرد. چشمان ما فقط می‌تواند نوری را تشخیص بدهد که در این محدوده خاص قرار می‌گیرد. هر چیزی در خارج از طیف قابل مشاهده مانند پرتوهای گاما، اشعه ایکس و اشعه ماوراء بنفش با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند. نورپردازی را معمولا در طبقه «روشنایی تزئینی، محیطی، و کاری » قرار می‌دهند. هر گروه هدف متفاوتی را دنبال می‌کنند؛ بنابراین، هنگام طراحی یک فضا، مهم است بدانیم که چگونه سطوح مختلف نور یکدیگر را تکمیل می‌کنند و بر محیط موجود در فضای داخلی تأثیر می‌گذارند.

 
 

Let There be Light! 12 Projects that Show the Impact Lighting can Make to an Interior Space - Image 7 of 19

رنگ جنبه مهمی از روشنایی نیز است. رنگ‌ها روحیه و محیط کلی فضا را تعریف می‌کنند و بر نحوه واکنش انسان ها به محیط اطراف خود تأثیر می‌گذارند. در نورپردازی، منظور از دمای رنگ میزان رنگ نارنجی در برابر رنگ آبی افزوده‌شده به نور سفید است: نور گرم سایه‌های نارنجی بیشتری دارد، در حالی که نورهای سرد سایه‌های آبی بیشتری دارند. در فضاهای مسکونی معمولا از وسایل روشنایی سفید گرم برای ایجاد یک فضای دنج استفاده می‌شود، در حالی که نور سفید خنثی و خنک انرژی و بهره‌وری افراد را تقویت می‌کند و انتخابی مناسب برای فضاهای تجاری، کلاس‌ها و دفاتر کاری هستند. با این حال، برخی از معماران این سایه‌ها را در رنگ‌ها بیشتر تقویت می‌کنند تا که فضایی خاصی را بیافرینند.

 

1- پروژه طیف آپارتمانی / بتیلون / دوروال-بوری

 

Let There be Light! 12 Projects that Show the Impact Lighting can Make to an Interior Space - Image 12 of 19

یک پروژه کوچک نوسازی استودیو در پاریس که فقدان نور طبیعی در آن باعث شد مشتری از معماران بخواهد با استفاده از نور مصنوعی کارهایی انجام بدهند. این تیم با مطالعه ویژگی‌های طیفی دو منبع مختلف نور مصنوعی، «رویکرد رادیکال و باینری» را اتخاذ کرد. آن‌ها ویژگی‌های طیفی منابع نوری مختلف خانه را بررسی کردند و سپس، دست به خلق طراحی‌هایی با استفاده از این ویژگی‌ها زدند. این آپارتمان به روشی ساده و خنثی طراحی شده و معماری آن نیز با استفاده از نور بیان شده است.

 

2- مرد و سگ بولداگ یک خانه‌ای اشتراکی

 

Let There be Light! 12 Projects that Show the Impact Lighting can Make to an Interior Space - Image 6 of 19

این پروژه بهسازی 46 متر مربعی متعلق به یک پزشک اورژانس و سگ بولداگ وی است. چون ساعات کاری مشتری بسیار متغیر است، او بعد از هر شیفت شبانه خود خواب طولانی‌ مدتی در طول روز دارد. بنابراین، معماران به جای آنکه روی اتاق خواب به عنوان تنها مکان خواب ساکنان خانه تمرکز کنند، یک پریسکوپ کپسولی برای خواب‌های نیمروزی مشتری در اتاق نشیمن ساخته‌اند تا جایگزینی برای اتاق خواب باشد.

 

 

3- (همزیستی) کلبه عشاق، معماران هوسز

 

Let There be Light! 12 Projects that Show the Impact Lighting can Make to an Interior Space - Image 19 of 19

 

این کابین اقلیم‌شناسی اجتماعی و چندمنظوره به یک زوج مهاجر و خانواده بزرگ آن‌ها تعلق دارد. سایه‌های «بنفش جاکاراندایی آن‌ها مناظر موجود در آمریکای جنوبی را بازآفرینی می‌کند. هم درختان و هم ساکنان کابین، هر دو، متعلق به همان‌جا هستند. این پرده و حریم خصوصی که می‌آفریند، معرفی‌کننده ساکنین کابین است .

درخت نورا (یاکاراندا) که نام علمی آن «میموسی‌فولیا» است، گل‌های خوشه‌ای و نیلی رنگ می‌دهد و گاه تا ۱۸ متر قد می‌کشد.

 

4- پروژه کافی‌شاپ آپشن

 
 

Let There be Light! 12 Projects that Show the Impact Lighting can Make to an Interior Space - Image 15 of 19

کافی‌شاپ آپشن در مرکز شهر اودونتانی، تایلند، واقع شده است. این فضا دارای سه کارکرد اصلی است: کافه، رستوران و بار، همه در یک فضا به همراه مالکیت زمانی گرد هم آمده‌اند.به خاطر مالکیت زمانی این مکان، تقسیم‌بندی کافه طوری انجام شده است که با هر دو کارکرد متناسب باشد. ساختار اصلی کافی‌شاپ کادری ساده و سفید برای هایلایت‌کردن کنتراست زمینه‌های مختلف است.پلان ساده این کادر سفید که دو نوع فضای خالی دارد: «شفاف» و «نیمه‌شفاف». فضای نیمه‌شفاف نمای جلوی ساختمان است که از پلی‌کربناتی با رنگ روشن و دو لایه ساخته شده است که باعث ایجاد تنوع در نور می‌شود. این فضا باعث می‌شود که در طول روز، نور طبیعی خورشید از بیرون برای کافه تامین شود و در عین حال، نورپردازی رنگارنگ داخل بار را در طول شب به افراد بیرون نشان بدهد. این دستکاری نورها باعث می‌شود که در راستای جدول زمانی فضا در احساسات مشتریان نیز تغییراتی ایجاد شود.
 

 

5- پروژه دی‌ایج / موتی راندولف + مارچلو پونتز 

 

Let There be Light! 12 Projects that Show the Impact Lighting can Make to an Interior Space - Image 11 of 19

 پروسه بازسازی کلوپ موسیقی الکترونیکی دی‌ایج در اوایل سال 2011 شروع شد. هدف از بازسازی، گسترش فضای این خانه بود. زیرا این خانه دیگر گنجایش پذیرش این تعداد از مشتری را در طول روز نداشت. به گفته موتی، معماری «تجربه‌ای همه‌جانبه است که در آن مخاطب امواج صوتی موسیقیایی را تجربه می‌کند و معماری فضا مطابق با موسیقی تغییر می‌کند.» روشنایی که در فضاهای داخلی اعمال شد، شکل‌ها و رنگ‌های پویایی مطابق با موسیقی و مطابق با ضرب‌های موسیقی در حال پخش را خلق می‌کند.
 

 

6- پروژه تالار ورزش‌های رزمی سایگون

 
Let There be Light! 12 Projects that Show the Impact Lighting can Make to an Interior Space - Image 9 of 19

معماران T3 اولین تالار ورزش‌های رزمی را در سایگون، ویتنام، طراحی کردند. این تالار در باغ یکی از ویلاهای قدیمی شهر راه‌اندازی شده است که سبکی فرانسوی دارد. از آنجا که ویلای موجود به عنوان بخشی از دفتر تالار ورزش‌های رزمی و به عنوان فضایی برای همکاری برای کارشناسان جودو اجاره شده است، تیم T3 تصمیم گرفتند فضای اصلی را از طریق ساختمان موجود ایجاد کنند که اتاقی جدید و در حال تعویض در آن به این کار اختصاص داده شده است.

 

   7- پروژه سالن اجتماعات پلاسنشیا و مرکز کنگره / سلگاسکانو

 
 

Let There be Light! 12 Projects that Show the Impact Lighting can Make to an Interior Space - Image 13 of 19Let There be Light! 12 Projects that Show the Impact Lighting can Make to an Interior Space - Image 5 of 19

هدف از طراحی این مرکز آن بود که از فاصله دور قابل رویت باشد و کل چشم‌انداز غربی منطقه، از شمال تا جنوب، را در بر بگیرد. به همین دلیل، معماران این سازه را به نحوی نورانی طراحی کردند تا در شبانه‌روز، به عنوان نشانه‌ای برای مسافران عمل کند. با توجه به روشنایی نمای این ساختمان، مسافرانی که در حوالی این منطقه رانندگی می‌کنند، لحظه‌ای بین خواب و واقعیت قرار خواهند گرفت و متوجه موقعیت دقیق ساختمان نخواهند شد. در زمان خاموشی، نمای ساختمان به مثابه پوششی کامل عمل خواهد کرد که درونیات سازه را نشان می‌دهد.
 

 

8- پروژه فورث رامبو / میگل آنجل آراگونز

 
 

Let There be Light! 12 Projects that Show the Impact Lighting can Make to an Interior Space - Image 3 of 19Let There be Light! 12 Projects that Show the Impact Lighting can Make to an Interior Space - Image 2 of 19

پروژه رامبو مربوط به یک فضای خصوصی با سه خانه و یک استودیو در منطقه مرکزی و درخت‌کاری‌شده مکزیکو سیتی به نام باسکوس دی لا لوماس است. این معمار لمس و بیان مواد را کنار گذاشته است و سازه‌ای کاملا سفید ایجاد کرده که در طول روز به وسیله نور طبیعی و مناظر اطراف آن تزئین شده و در طول شب نور مصنوعی پرتکاپویی دارد.

 

9- پروژه جیمز تورل: رادن کراتر

 

Let There be Light! 12 Projects that Show the Impact Lighting can Make to an Interior Space - Image 16 of 19

جیمز تورل، هنرمند آمریکایی، شهرتش را مدیون کارهای جذابی است که با نور انجام می‌دهد. او توضیح می‌دهد که نور ابزاری برای قدرت بخشیدن به بینایی نیست؛ بلکه چیزی است که باید به خود آن نگریست.

تورل، برای به اوج رساندن تجربه نوری، آسمانی یکپارچه آبی، درجه‌بندی نزدیک افق را حذف می‌کند و می‌گوید «اگر به کوه‌های راکی بروید، در ارتفاعی که هوا دیگر دمای معمول خود را از دست می‌دهد، خواهید دید که آسمان چنان آبی و درخشان است که احساس می‌کنید می‌توانید تکه‌ای از آن را ببرید و به شکل معکب دربیاورید!»

این همان آسمانی است که من می‌خواهم و توانسته‌ام با انتخاب زندگی محور در ارتفاع، آن را به دست آورم. در نزدیکی افق درجه‌بندی‌هایی وجود دارد که آبی در آن‌ها روشن‌تر و سبک‌تر است و به‌تدریج، هر چه به سمت قله پیش می‌رود، عمق بیشتری پیدا می‌کند. من با استفاده از رادن کراتر ۱۵ درجه اول ارتفاع را با هدف قرار دادن خطوط دید تونل بالاتر از آن سطح، بیرون کشیده‌ام. در آن نقطه، سی درجه کمتر از یکصد و هشتاد درجه را می‌بینید. این‌گونه است که شما با از بین بردن همه رنگ‌های سفید در افق، آن رنگ باورنکردنی را به دست می‌آورید.

 

10- پروژه فروشگاه میشی

 
 

Let There be Light! 12 Projects that Show the Impact Lighting can Make to an Interior Space - Image 8 of 19

میشی محل تقاطع قومیت‌ها، و ترکیب نژادهای گوناگون با یکدیگر است. معماران با استفاده از یک طرح ساده، فضایی خلق می‌کنند که گویی ایهامی پیچیده از زیبایی‌شناسی معماری بومی را با استفاده از رنگ‌ها و بافت‌های زمینی روایت می‌کند. این تیم از یک رنگ در کل فضا استفاده می‌کند و روشنایی را در زیرستون‌ها به کار می‌برد. آن‌ها با این کار همان سَبُکی را خلق می‌کنند که این پروژه برای مواجهه با زمینه‌های قوی خواستار آن بود.

 

11- پروژه خیابان پنجم آرمانی

 

Let There be Light! 12 Projects that Show the Impact Lighting can Make to an Interior Space - Image 18 of 19

هسته اصلی این پروژه، پلکان تاریخی آن است؛ سازه‌ای با یک رادیاتور گریل از جنس فولاد که با ماده‌ای پلاستیکی پوشانده شده و ظاهری شبیه مجسمه به آن بخشیده است.

 

12- پروژه موزه هنر فیلادلفیا / نوسازی فرانک گری

 
 

Let There be Light! 12 Projects that Show the Impact Lighting can Make to an Interior Space - Image 17 of 19

موزه هنر فیلادلفیا در اوایل ماه مه و پس از اتمام نوسازی‌های گسترده چهار ساله به رهبری فرانک گری، درهای خود را به روی همگان گشود. عملیات سازندگی در این موزه روی نوسازی زیرساخت‌های موزه و ساخت گالری‌ها و فضاهای عمومی متمرکز شده بود و نمای بیرونی این ساختمان را که در سال ۱۹۲۸ ساخته شد، دست‌نخورده باقی گذاشت. تیم معماری در این پروژه، برای ایجاد توهم نوری از ارتفاعات بالا، روشنایی غیرمستقیمی را به فرورفتگی‌های سقفی افزود.

 

 

امتیاز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed