هندریل شیشه ای چیست

یکی دیگر از خدمات شرکت نما تجارت آوش اجرای هندریل شیشه ای می باشد. این محصول از شیشه و بست و یا فریم های آلومینیومی و استیل ساخته می شود که سهم شیشه در آن از دیگر متریالها بیشتر است و علاوه بر زیبایی خاصی که به ساختمان می دهد، باعث روشنایی بیشتر فضای ساختمان و چشم انداز محیط را دو چندان می کند. این نرده دارای مقاومت بالایی در برابر ضربه و فشار داشته و امروزه در معماری های مدرن بسیار استفاده می گردد.

در گذشته در ساخت نرده از متریالهای سنتی تر مانند چوب و آهن  استفاده می شد اما در سبک های معماری مدرن با توجه به شفافیتی که شیشه به فضا می دهد از هندریل های شیشه ای در بخش های مختلف ساختمانهای تجاری، اداری و مسکونی استفاده می شود.

 

فواید استفاده از نرده شیشه ای: 

در اجرای هندریل یا نرده شیشه ای طبق نظر کارفرما می توان به صورت کامل از شیشه و یا بر روی آن از دستک های فلزی استفاده نمود. در ساخت و اجرای هندریل نرده شیشه ای عموما ازدو لایه شیشه سکوریت و لمینیت شده با ضخامتهای ۵ تا ۱۰ میلیمتر استفاده می شود. البته هرچه تعداد و ضخامت شیشه ها افزایش یابد مقاومت و کیفیت محصول نهایی بیشتر خواهد شد. تلفیق هندریل آلومینیومی و پنجره آلومینیومی زیبایی خاصی را به محیط می دهد.

بطور خلاصه از فواید بکارگیری هند ریل شیشه ای علاوه بر قیمت مناسب آن می توان بر زیبایی در عین سادگی، ایمنی، استحکام بالا و اجرای سریع و آسان اشاره کرد.

 

انواع نرده شیشه ای:

عموما در حالت های استاندارد ساخت و اجرای هندریل یا نرده شیشه ای به ۴ صورت انجام می پذیرد که پس از بازدید کارشناسان فنی و بررسی شرایط محیط و نوع درخواست و نیاز کارفرما یکی از روش های ذیل انتخاب می گردد:

 

1- هندریل به شیوه فیکس پوینت:

 در مکانیزم فیکس پوینت شیشه ایمنی با یراق فولادی مقاوم از کناره ها به درون دیوار بولت (متصل) می گردد. مکانیزم فیکس پوینت در هندریل یا نرده شیشه ای بیشتر در مکانهایی چون راه پله ها استفاده می شود.

 

می توان طبق سفارش بر روی شیشه ها از دستک های آلومنیومی استفاده کرد. در مکانیزم فیکس پوینت زیر سازی و تراز مناسب جهت اجرا بسیار مهم و حائز اهمیت بوده و در محل تلاقی اتصالات با دیواره باید از قوطی آهنی با ضخامت ۴۰ میلیمتر در ۸۰ میلیمتر استفاده شود.

 

۲- هندریل  به شیوه اسپیگات:

 در مکانیزم اسپیگات شیشه ایمنی بر روی پایه هایی با ارتفاع 15 تا 20 سانتیمتر قرار می گیرد. پایه های اسپیگات شیشه ای که دارای نشیمنگاه شیشه ای  U شکل هستند به زمین متصل و شیشه های مورد نظر بر روی آنها نصب می گردد.

 

۳-هندریل به شیوه اکسپوز (روکار و نمایان):

 همانطوریکه از اسم این محصول پیداست هندریل یا نرده شیشه ای اکسپوز در مرحله نهایی اجرای ساختمان انجام خواهد شد. هندریل نرده شیشه ای اکسپوز بر روی کف تمام شده از جنس سنگ و سرامیک و اجرا خواهد شد.

مطلبی که در اینجا بسیار مهم است تراز بودن کامل کف نهایی است. عدم صاف بودن و نا تراز بودن محل اجرای هندریل با شیوه اکسپوز باعث می شود شیشه ها در یک راستا قرار نگرفته و مشکلات بسیار زیادی حاصل شود.

در مکانیرم اکسپوز پروفیل های مقاوم آلومنیومی بر روی کف تراز شده نصب می شود که البته نصب به ابعاد و طول هندریل شیشه ای بستگی دارد.

بعد از نصب شیشه و براکت ها بر روی پروفیل های آلومینیومی کاورهای آلومینیومی یکپارچه با رنگ های مورد نظر اجرا بر روی آن نصب می گردد.

 

۴- هندریل دفنی (توکار و پنهان):

مکانیزم دفنی یا توکار از لحاظ فنی و اجرایی شباهت بسیار زیادی به مکانیزم اکسپوز یا روکار دارد ، با این تفاوت که پروفیل های آلومینیومی نگه دارنده و براکت ها درون زمین انجام می شود.

لازم به ذکر است کلیه متعلقات این هندریل شیشه ای قبل از اتمام عملیات کف سازی درون قاب U شکلی که درون زمین کار گذاشته نصب می شود.

 

در پایان به این نکته اشاره خواهیم کرد که یک هندریل یا نرده شیشه ای استاندارد در واحدهای مسکونی باید تحمل فشار حدود ۱۵۰ کیلوگرم بر متر مربع و برای مکانهای تجاری و پرتردد حدود ۳۰۰ کیلوگرم باشد و در ساختار نرده های شیشه ای جهت بالا بردن ایمنی بهتر است از شیشه های لمینیت به جای شیشه های سکوریت استفاده شود.

 

منبع

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed