نقش تعیین کننده نماهای شیشه ای در چهار پروژه مسکونی

انتخاب پنجره ها و درها نقش کلیدی در توسعه هر پروژه معماری ایفا می کند، زیرا می تواند به طور قابل توجهی بر ظاهر نهایی یک ساختمان تأثیر بگذارد. یک انتخاب آگاهانه می تواند ارزش های مدرنیته، مهارت  و ظرافت را منتقل کند. از سوی دیگر، عدم در نظر گرفتن جزئیات می تواند منجر به مشکلاتی مانند نشت هوا، اتلاف انرژی و کمتر شدن زیبایی نمای ظاهری ساختمان شود و از آنجائیکه  پنجره ها و درها بخش قابل توجهی از بودجه یک پروژه را تشکیل می دهند نیاز به بررسی دقیق دارد.

 در این مقاله ، ما چهار پروژه مختلف مسکونی را بررسی می‌کنیم و نشان می‌دهیم که سیستم کشویی شیشه‌ای از کف تا سقف چگونه حداکثر نیازهای ساکنان را برآورده کرده و کیفیت زندگی آنها را افزایش می‌دهد.

 

طرح‌های ارائه ‌شده در این مقاله یک ویژگی مشترک دارند که  استفاده از سیستم‌های در و پنجره  Air-Lux است . این سیستم به دلیل مکانیسم آب‌بندی انحصاری اش شناخته شده و نفوذ ناپذیری کامل را در برابر باران، باد و صدا تضمین می‌کند . در پنجره‌های کشویی، چرخشی (محوری) و یا پائین بازشو ، حلقه آب بند هوا که در امتداد پنجره قرار دارد، آب‌ بندی کامل را تضمین می‌کند . با وجود این سیستم غشا مانند، جریان هوا به طور طبیعی در پنجره ها جریان دارد و  پنجره ها همیشه کاملاً آب بندی می شود . هنگامی که این درزگیر غیرفعال است، امکان حرکت بدون زحمت پنجره های کشویی با حداقل اصطکاک فراهم می شود.

استفاده از این سیستم ها را می توان در پروژه های اجرایی دید از جمله:

1: در مجتمع مسکونی کلن ها نوالد وجود تعداد قابل توجهی پنجره های کشویی ارتباط چشم نوازی بین فضای داخلی و خارجی ایجاد می کند .در  طبقه اول این مجتمع یک نمای شیشه ای 14 متری به ارتفاع 3 متر وجود دارد که نور طبیعی فراوانی را به داخل هدایت می کند و علاوه بر ایجاد مناظر دلپذیر دسترسی به فضای بیرونی و استخر را نیز فراهم می‌کند. در طبقه فوقانی، اتاق‌های خصوصی با سقف ‌های 3.1 متری و پنجره‌ های کشویی با طراحی خیره کننده  نظم و هماهنگی خاصی در محیط ایجاد نموده است.

 

 

2: مورد دیگر استفاده از این سیستم در Residence n است که توسط جی. مایر اچ و الکساندر آرمان در روسیه اجرا شده که در این پروژه  قاب ها بر عظمت این پروژه پیشرفته افزوده است. قاب‌ های کشویی با  فرم‌های سینوسی و توپوگرافی هماهنگی خاصی بین فضاهای درون‌ و بیرون ایجاد کرده و امکان دیدن مناظر و محافظت در برابر آب و هوا را فراهم می‌کنند.

 

 

 

3: استفاده از  درب های بزرگ پنجره کشویی در پروژه  D10 که یک خانه مستقل تک طبقه در جنوب آلمان است مشهود بوده و این خانه به دلیل عناصر معماری متمایز خود، ممتاز به نظر می رسد . در طراحی این پروژه از دو پانل دیواری موازی استفاده شده که ساختار را مشخص می کند، در حالی که استفاده از حجم زیاد شیشه نقش مهمی در وسیع به نظر رسیدن ایفا می کند . این خانه دارای یک تراس بزرگ و سراسری است که فضاهای داخلی را به فضای بیرونی متصل می کند و  همگی توسط یک سقف دارای لبه محافظت می‌شوند . شفافیت و نور طبیعی فراوان از طریق دو پنل های پنجره کشویی برقی و دستی که در  نما به طول 39 متر و ارتفاع 2.8 متر تعبیه شده به داخل هدایت می شود.

 

 

 

4:  در پروژه  Deaconry Bethanien سوئیس از یک راه حل خلاقانه و دقیق برای نمای پنجره استفاده شده است. در این ساختمان چند طبقه  از پنجره ها و درزگیرهای هوا استفاده می کند . این ساختمان 11 طبقه با ارتفاع بیش از  40 متر کاربری های مختلفی از جمله هتل، واحدهای اداری، امکانات مراقبتهای بالینی، اتاق های کنفرانس و رستوران دارد . دقت زیادی در ادغام طراحی نما با پنجره ها به کار رفته است. علاوه بر آن وجود کرکره‌های کشویی قابل تنظیم به‌صورت جداگانه در پشت پنجره ها، ضمن ایجاد امکان تغییر شبکه پنجره  هماهنگی کاربری چندگانه ساختمان را برجسته می‌کنند . این پروژه دارای 500 پنجره خلیجی است که در نمای بتنی (سیمانی) قرار گرفته اند و از این تعداد 350 عدد پنجره آلومینیومی هر یک به  ابعاد 2.80 متر عرض و 2.30 متر ارتفاع از آلومینیوم ساخته شده است دارای موتور و محافظ در برابر سقوط است که قابلیت باز و بسته شدن نیز دارد.. پنجره ها به صورت مرکزی و جداگانه کنترل شده و امکان تهویه دقیق و ورود نور در روز را فراهم می کنند.

 

این چهار پروژه مسکونی نحوه استفاده مفید از نمای شیشه ای کف تا سقف را برای برآوردن نیازهای ساکنان و خواسته های طراحان نشان می دهد . راه حل های نوآورانه مانند استفاده از سیستم Air-Lux که در همه این پروژه ها استفاده شده، آب بندی کامل و بادوام، محافظت در برابر آب و هوا و عایق بندی صوتی را تضمین می کند. بر تمام این خصوصیات می توان انعطاف پذیری و امکان هماهنگی بین فضاهای داخلی و خارجی را  نیز اضافه کرد.  این مثال‌ها نشان می‌دهند که چگونه انتخاب مناسب پنجره‌ها و درها می‌تواند به طور قابل توجهی به برتری معماری و رضایت مصرف کنندگان کمک کرده و اهمیت این عناصر را در فرآیند طراحی و ساخت افزایش دهد.

 

منبع

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed