مشخصات معماری کلاسیک

معماری کلاسیک گونه‌ای از معماری است که از عناصر برگرفته از معماری دوران کلاسیک روم و یونان تشکیل شده‌است. سبک‌های معماری زیادی از معماری کلاسیک الهام گرفته‌اند و این مسئله باعث شکل‌گیری باززنده سازی‌هایی مثل معماری نئوکلاسیک از میانه قرن ۱۹ و باززنده‌سازی یونانی قرن ۲۰ شد.

اکثر سبک‌های معماری که پس از رنسانس در اروپا زاده شده‌اند می‌توانند معماری کلاسیک محسوب شوند. این تعبیر گسترده از این اصطلاح توسط جان سامرسون در کتاب زبان کلاسیک معماری به کار گرفته شده‌است.

عناصر معماری کلاسیک در زمینه‌های معمارانه متفاوتی نسبت به زادگاه اصلیشان به کار گرفته شده‌اند. شیوه‌های کلاسیک – دوریک، یونیک و کرنتین – که در معماری سبک گرای قرن ۵ پیش از میلاد یونان معنی دارند در معماری قرن اول گال‌ها دوباره به کار گرفته می‌شوند و از آن زمان بارها و بارها تجدید شده‌اند.

 

تاریخچه سبک کلاسیک در معماری
سبک کلاسیک در معماری اولین بار در قرن پنجم قبل از میلاد مسیح در یونان و قرن سوم بعد از میلاد مسیح در رم به کار گرفته شد و در طی سالیان و قرن های اخیر چندین بار احیا شده است. به عنوان مثال در طی دوران رنسانس ایتالیا، مشهورترین معماران جهان تلاش های زیادی کردند تا معماری کلاسیک رم باستان را احیا کنند و دوباره به سبک های رایج ساختمان سازی و ویلاسازی باز گردانند.

چندین قرن بعد در اروپا، حفاری هایی که در منطقه پمپئی ایتالیا انجام شد دوباره جرقه های معماری یونان باستان را روشن کرد تا جهانیان از ویژگی های آن شگفت زده شوند. در این سال ها به معماری سبک کلاسیک، احیای یونان می گفتند که شدیدا روی تناسب و یکپارچگی ساختاری در معماری تمرکز داشت.

یکی از رایج ترین انواع سبک معماری کلاسیک در ایالات متحده آمریکا، سبک نئوکلاسیک است که در پاسخ به سبک معماری باروک ایجاد شد و پایه ها و اصول آن بر ویژگی های طراحی سبک کلاسیک رم باستان است. این سبک اولین بار در اروپا در قرن 18 پدیدار شد و اکنون هم در واشنگتن آمریکا الهام بخش بسیاری از ساختمان های مهم است.

احیای سبک کلاسیک در معماری سبکی است که در اواخر قرن 19 میلادی مد شد و شباهت نه چندان زیادی به ایده‌آل های سبک کلاسیک اصلی دارد. این سبک معماری در نمایشگاه جهانی کلمبیا در شیکاگو در سال 1893 مثل بمب صدا کرد به نحوی که ساختمانی که برای برگزاری این نمایشگاه انتخاب شده بود و در معماری ساخت آن از سبک کلاسیک استفاده کرده بودند الهام بخش گروه معماری مختلف در سراسر جهان شد.

بد نیست بدانید که معمار معروف رم به نام Marcus Vitruvius با بیان اینکه تمامی ساختمان و بناها باید استحکام و قدرت، کارایی و کاربردپذیری و زیبایی خارق العاده ای داشته باشند، پایه ها و اصول بنیادی سبک کلاسیک ساختمان را بنا نهاد. این اصول با فلسفه طراحی های انجام گرفته در یونان و رم باستان تلفیق شدند که معتقد بودند هر معماری باید بر پایه منطق و نظم و همراه با تقارن و تناسب کامل باشد. به همین دلیل است که در طی قرن های متمادی از یونان باستان گرفته تا عصر مدرن امروزی، سبک کلاسیک با وجود فراز و نشیب های مختلف و تلاش های زیاد برای احیا و حفظ آن همواره مورد توجه معماران مختلف در سراسر دنیا بوده است.

منابع : 1 2

 

امتیاز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed