ضرورت استفاده از پنجره های دوجداره

پنجره های دو یا چند جداره

همانگونه که از اسم این نوع پنجره ها مشخص است اهمیت وکیفیت  پنجره های نسل جدید به دلیل امکان استفاده از شیشه های دو یا چند جداره دراین نوع پنجره ها میباشد لطفا توجه فرمایید که فارغ از نوع جنس خود پنجره (یو پی وی سی یا آلومینیوم و یا ..) و یا یراق آلات مصرفی تقریبا بیشتر از ۸۵ درصد سطح پنجره ها را شیشه تشکیل میدهد لذا کیفیت پنجره ها به همان میزان به کیفیت شیشه های مصرفی وابسته میباشد. در واقع پایه پنجره دوجداره بر پایه شیشه دوجداره است. در این نوع پنجره دو یا چند لایه شیشه به کمک نوار اسپیسر که دور تا دور آنها قرار گرفته از همدیگر جدا شده و فضای بین شیشه ها با هوا یا گاز آرگون و یا sf۶ پر می‌شود. اسپیسرها اصولاً از جنس آلومینیوم اند که درون آنها با ماده سیلیکا ژل که نوعی رطوبت گیر بوده و رطوبت هوای بین دو شیشه را جذب می‌کند پر شده است.

گاز آرگونی که فضای بین شیشه ها را پر کرده نوع عایق حرارتی است و در برابر خروج گرما به بیرون ساختمان مقاومت می‌کند. این نوع  شیشه ها در زمستان از خروج گرما و در تابستان از ورود آن به داخل ساختمان جلوگیری می نماید.

این  شیشه ها  علاوه بر اینکه عایق حرارتی محسوب می شوند از آلودگی صوتی نیز جلوگیری می کنند. دو یا چند جدار شیشه ای که در این پنجره ها به کار رفته میزان صدا را کاهش داده و محیطی آرام برای ساکنین فراهم می آورد.

انواع پنجره های دوجداره

در یک دسته بندی کلی انواع پنجره به دو نوع تقسیم می شود:
۱- برحسب جنس پروفیل مصرفی.

۲- بر حسب نوع بازشو ویراق آلات استفاده شده.

انواع پنجره دوجداره موجود در بازار ایران از لحاظ جنس

۱- پنجره دو یا چند جداره از جنس upvc.
۲- پنجره دو یا چند جداره از جنس آلومینیوم.

مزایای  استفاده از پنجره دوجداره

۱- سبکی پنجره های نسل جدید موجب کاهش وزن ساختمان میشود.

۲- امنیت پنجره های دوجداره بسیار بالاست، چرا که شکستن دو لایه شیشه به فشار و انرژی زیادی نیاز دارد.

۳- عایق و آببند و هوابند بودن پنجره های ۲ یا چند جداره.

۴- امکان استفاده از بازشوهای متنوع شامل تک یا دو حالته و کشویی و فولکسی و یا لیفت اسلاید و…

5- پنجره های دوجداره در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم هستند و تغییر شکل نمی دهند. آب بندی کامل آن باعث عدم نفوذ آب به داخل در هنگام بارندگی های شدید می شود.

6- درزبندی کامل آن از ورود گرد و غبار به داخل ساختمان جلوگیری می کند.

7- در برابر اشعه ماورا بنفش مقاوم است و مانع از انتقال آن به فضای داخل ساختمان می شود. همچنین اثرات مخرب این اشعه را حذف می کند.

8- طول عمر بالایی دارند و حتی قابلیت استفاده مجدد پس از تخریب و نوسازی از ویژگی‌های منحصر به فرد این محصول می باشد.

9- از دیگر قابلیت های این پنجره ها غیرقابل اشتعال بودن، مقاوم در برابر پوسیدگی و خورندگی مانند اسیدها، بازها و مواد شیمیایی می باشد.

 

جلوگیری از نفوذ گرد وغبار و آلودگی هوا

 در کلان شهرهای پرجمعیت که امروزه روز به روز بر جمعیت آن افزوده می شود، نفوذ هوای آلوده به داخل ساختمان مشکلات زیادی را علاوه بر بیماری های تنفسی به وجود آورده است. آلودگی هوا در فصل زمستان به علت پدیده وارونگی هوا با روند افزایشی همراه است و گاهی اوقات به حد هشدار می رسد. در واقع اینکه بتوانیم محیطی را از نظر آلودگی های محیطی به خصوص آلودگی هوا مصون داریم نقش مهمی در سلامتی ما ایفا خواهد کرد.
همه ما  حدود ۹۰ درصد زمان خود را در محیط هایی مانند ادارات و منازل مسکونی خود سپری می‌کنیم. مرگ و میرهای ناشی از آلودگی هوا که شامل آسیب های مغزی، سرطان ریه، سکته‌های قلبی و… می باشد نیز در محیط های بسته اتفاق می‌افتد.
یکی از عوامل مهم تاثیرگذار در استفاده از پنجره دو جداره بکارگیری درزگیرهای مناسب و استاندارد است که از ورود هوای آلوده ممانعت می کند.

جلوگیری از آلودگی صوتی فضای خانه

باید اذعان کرد  آلودگی‌صوتی نقش مهمی در کاهش فعالیت های مغزی و ناهماهنگی‌های فکری داشته و صدای زیاد با تحریک بیش از حد گوش، سبب تهوع و استفراغ می‌شود و  صدا های ناگهانی می توانند ضربان قلب یا فشار خون را افزایش داده و سبب افزایش میزان اکسیژن مصرفی شوند.

با توجه به خطرناک بودن شدت صدا با ۱۲۰ دسیبل که بیشتر از آستانه تحمل انسان بوده و صدا با شدت ۹۰ دسی‌بل که برای سیستم شنوایی مضر می باشد، ضرورت استفاده از  پنجره دوجداره در کاربری های صنعتی و کارگاهی نیز بسیار احساس می شود.

اگر برای ساخت پنجره های دوجداره از شیشه های دوجداره استفاده گردد؛ سطح صدا بین ۲۰ تا ۳۵ دسی بل کمتر خواهد شد. با توجه به اینکه شدت سر و صدا در شهرهای بزرگ حدود ۶۰ الی ۷۰ دسی‌بل است و به عنوان صدای مزاحم شناخته می شود، استفاده از این نوع پنجره ها بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

برای کاهش بیشتر آلودگی صوتی موارد زیر موثر است:

  1. نصب پنجره عایق
  2. نصب پنجره آب بندی شده
  3. استفاده از شیشه دوجداره در پنجره

استفاده از پنجره های دو جداره در ساختمان های نوساز و تعویض پنجره های قدیمی در ساختمان های فعلی از جمله مهمترین راهبرد در جهت مقابله با اثرات بلند مدت آلودگی هوا و آلودگی صوتی است. بدون شک جایگزین کردن این پنجره ها با پنجره های قدیمی کمک بزرگی به اقتصاد و سلامت جامعه است.

 

منبع

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed