دلایل شکست خود به خود شیشه دوجداره

1- شکست ناشی از اختلاف فشار هوا :

 اگر بین محل تولید شیشه دوجداره و محل نصب آن اختلاف فشار وجود داشته باشد در صورت انجام ندادن عملیات بالانس هوا  (AIR BALANCE)  مدتی از نصب شیشه دوجداره در محل،  شکست و ترکیدن شیشه ها اتفاق می افتد.

بعنوان مثال اگر شیشه دوجداره ای در تهران تولید شود و گاز بصورت استاندارد مابین دوجدار تزریق شود و سپس این شیشه به پروژه ای در سواحل مازندران ارسال شود، با توجه به اینکه در سواحل دریا با توجه به پایین بودن ارتفاع ، فشار هوا بالا می باشد و به شیشه دوجداره فشار وارد می کند و چون فشار مابین دوجدار شیشه کمتر از فشار هوا در منطقه مازندران می باشد، شکست اتفاق می افتد.

در این حالت و جهت جلوگیری از این اتفاق در هنگام ارسال شیشه ها به منطقه ، در هنگام تخلیه عملیات ایربالانس صورت گیرد و فشار بین دوجدار شیشه با فشار هوا در آن منطقه برابر شود. راه حل دیگر تغییر میزان درصد گاز تزریقی بسته به اینکه شیشه به یک منطقه بافشار بالا( کنار دریا) و یا یک منطقه با فشار کم ( کوهستانی و مرتفع ) ارسال می گردد می باشد.

2- شکست در اثر ایجاد درز : 

اگر شیشه دوجداره شما در هنگام نصب در پنجره کاملا سالم باشد اما چند روز بعد ناگهان یک خط شکست از پایین به سمت بالا و به صورت مورب در آن ایجاد شود، دلیل این شکست آن است که در هنگام ارسال شیشه و تخلیه آن و یا حین جابجا کردن ، یک درز کوچک و ریز در پایین شیشه ایجاد شده که پس از نصب به تدریج این درز بیشتر شده و به سمت بالا و بصورت یک خط شکست در می آید.

3- شکست شیشه بر اثر فشار بر زهوار و فریم پنجره:

 اگر شیشه دوجداره شما با ضخامت بیشتری نسبت به ضخامت مورد نیاز و استاندارد پنجره دوجداره شما ساخته شده باشد و زهوار شیشه ها در هنگام نصب به سختی جازده شود و شیشه تحت فشار باشد، ممکن است بعد از مدتی با توجه به تحت فشار بودن شیشه در فریم پنجره ، شکست ایجاد شود.

4- شکست شیشه دوجداره در حالتی که سکوریت می باشد:

ا شیشه دو جداره سکوریت یا شیشه ایمنی باشد از مقاومت بالاتری در برابر ضربه و شکست مقاومت برخوردار است و در هنگام شکستن به ذرات ریز کریستال و غیر قابل برنده تبدیل شده و فرو می ریزد، حال اگر این نوع شیشه به خودی خود ناگهان پودر شود و بشکند، دلیل این اتفاق  یکی تنش های موجود در شیشه سکوریت می باشد که به خود کشی شیشه نیز معروف می باشد و دیگر وجود ناخالصی هایی در شیشه خام می باشد که پس از عملیات سکوریت این ناخالصی ها دربین مولکول های شیشه میل به انبساط دارند.

5- شکست شیشه در اثر تماس با فلز:

یکی دیگر از دلایل  علت شکستن خود به خود شیشه دوجداره  محل نصب نامناسب آن می باشد. اگر محل نصب شیشه دوجداره استاندارد نباشد و شیشه و یا گوشه ای از شیشه مخصوصا شیشه سکوریت با یک قطعه فلز مثل کانکتور پنجره و یا پیچ در تماس باشد ، در هنگام گرما و سرما شیشه دوجداره به طور ناگهانی می شکند.

راه حل و نتیجه :

با توجه به موارد گفته شده پیشنهاد می گردد جهت جلوگیری از این گونه شکست ها، پنجره دوجداره خود را از نمایندگی ها و تولید کنندگان معتبر تهیه نمایید تا علاوه بر تولید توسط ماشین آلات استاندارد واز استفاده از شیشه های فلوت درجه A که در آنها شکستهای ناشی از خودکشی به ندرت دیده می شود از تولید و برش و حمل و نصب استاندارد شیشه مطمئن شوید.

منبع

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed