انواع پنجره های دوجداره دوحالته

کدام نوع از پنجره های دوجداره بازشو هوابند و آب بندتر است؟

   امروزه معماران در طراحی پنجره ها و نمای ساختمان فارغ از نوع بنا (کلاسیک یا مدرن بودن آن) معیارهای دیگری مانند اقلیم منطقه (معتدل، سرد یا گرم بودن یا میزان بارش باران یا برف و…)  را درنظر می گیرند. عدم توجه به هر یک از گزینه های ذکر شده در انتخاب نوع بازشو میتواند مشکلات عدیده ای را برای ساکنین ایجاد کند.

 برای مثال برای پنجرهایی با ابعاد نرمال در مناطق سردسیر یا گرمسیر که اختلاف دما در شبانه روز و یا داخل و خارج فضای ساختمان زیاد است باید از پنجره های دو حالته استفاده کرد. این نوع پنجره اصولا” به دلیل وجود یراق دو حالته دور تا دور لنگه و لاستیک عایق هوا و آب بهترین نوع بازشو ها بوده و در مقایسه با یراق آلات فولکس واگنی و لیفت اسلاید بسیار مقرون به صرفه تر میباشند. 

با پیشرفت صنعت شیشه و پنجره های دوجداره امکان تولید پنجره های دوجداره با رنگهای دلخواه با شیشه های کوچک ، متوسط ، بزرگ در طرح های مختلف می تواند خواسته سفارش دهنده را به درستی برآورده سازد. قاعدتا” با توجه به محل پروژه و نوع کاربری از سوی تولید کنندگان، پنجره های مناسب به مشتریان پیشنهاد داده خواهد شد، اما بهترین پنجره، پنجره لولایی با یراق دوحالته است که هم به صورت تکحالته و هم از سمت بالا باز می شود.

 

چرا پنجره دو جداره دوحالته بهترین نوع پنجره دوجداره می باشد؟

 

1- قیمت مناسب و پایین تر:

قیمت پنجره دوحالته نسبت به نوع پنجره های کشویی و… در هر دو جنس upvc و آلومینومی ، مناسب تر و کمتر بوده و علت این امر قیمت و میزان مصرف پروفیل و اکسسوری این نوع  پنجره کشویی است.

۲- کاهش مطلوب ضریب انرژی:

یکی از مهمترین ویژگی در انواع پنجره دوجداره کاهش اتلاف انرژی در ساختمان می باشد که در مبحث نوزده ساختمان نیز به آن اشاره شده است. مسلما” کاهش اتلاف انرژی در یک واحد مسکونی هزینه های مالی ساکنان را باعث کاهش و کنترل سوخت های مورد نیاز کشور نیز خواهد شد.

3- آب بندی و هوابندی کامل:

یکی از مشکلات پنجره های قدیمی و یا پنجره های غیر استاندارد آب بند و هوابند نبودن کامل آنان است. در خیلی مواقع صدای زوزه باد و در بارندگیها نفوذ آب به داخل واحد مسکونی یا اداری از معضلات جدی و بسیار آزار دهنده است که این مشکلات به علت ساختار فنی پروفیل و یراق در پنجره دوحالته وجود ندارد.

4- عدم نفوذ گرد غبار به داخل و کاهش هزینه های نظافتی:

یکی از نقاط قوت پنجره دوحالته در زندگی شهری امروزه مهار کامل گرد و غبار آلاینده ها است. ساکنینی که در واحد مسکونی خود از پنجره دوحالته استفاده می کنند قطعا” متوجه کاهش هزینه های نظافتی منزل خود خواهند شد.
۵- کاهش ضریب صوتی و از بین رفتن صدای های مزاحم:

پنجره دوحالته را می توان یکی از بهترین گزینه ها برای کاهش صداهای مزاحم به حساب آورد. با انتخاب مناسب فریم و شیشه دوجداره آرامش شما و از بین رفتن صداهای مزاحم را تضمین خواهد شد. همچنین می توان با استفاده از شیشه های سه جداره و یا لمینیت ورود صدا به داخل واحد مسکونی یا اداری را دو چندان کاهش داد.

۶-کاربری آسان و عدم اشغال فضا هنگام باز شدن:

یکی از عللی که بیشتر مردم به دنبال استفاده از پنجره کشویی هستند کاربری آسان و عدم اشغال فضای داخلی واحد مسکونی یا اداری است. اصولا” در گزینه پنجره لولایی با یراق تک حالته ممکن است پنجره به سختی باز شده و قسمتی از فضای داخلی واحد را اشغال کند، اما در پنجره دوحالته به دلیل باز شدن مورب از بالا ضمن تبادل هوا،  فضایی کمتری  اشغال خواهد کرد.

۷-  نمای ظریف تر نسبت به پنجره های کشویی و….

یکی از مسائلی که طراحان و مالکان بر روی آن حسایت دارند ضخامت پروفیل پنجره های دوجداره است. پنجره های لولایی دوحالته نسبت به انواع پنجره ها از جمله کشویی دارای هندسه باریکتری بوده و نمای زیباتری به ساختمان می بخشند.

۸- امکان ساخت در اشکال هندسی مختلف:

در پنجره های لولایی دوحالته به علت ساختار فنی پروفیل و نوع عملکرد اجرایی، قابلیت ساخت پنجره به صورت خم های هلالی یا ویترینی استاندارد وجود دارد، در صورتیکه در پنجره های کشویی عموما” امکان ساخت پنجره های هندسی با محدودیت مواجه است.

۹- ایمنی بالاتر و ضد سرقت بودن پنجره دوحالته:

یکی از نکات بسیار ارزنده و مهم در پنجره دوحالته، استاندارد، ایمنی بسیار بالا و ضد سرقت بودن آن است. در پنجره دوحالته یراق به صورت یکپارچه دور تا دور لنگه بازشو قرار گرفته و به وسیله ضامن ها و پلیت های قارچی موجود ، پروفیل لنگه و بازشو درون هم بسته شده و لاستیک ها با فشار روی هم فشرده نمی شوندکه این فرایند ایمنی بالایی را ایجاد می کند در حالیکه در پنجره تک حالته این قطعات در یک ضلع بازشو (سمت دستگیره) قرار می گیرند.

 

منبع

امتیاز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed